Od autora
Na temat „sekt” napisano mnóstwo książek. Wiele z nich ma czarne okładki. Najczęściej też zapełnione są mroczną treścią. Czy jednak katalogowanie przykładów wypaczeń w grupach religijnych przybliża nas do zrozumienia ludzi, którzy te grupy współtworzą? Czy drobiazgowa analiza procesu „werbunku” jako psycho-manipulacji wyjaśnia nam, dlaczego ludzie ci w grupach tych trwają? Czy agresywne krucjaty przeciw młodym religiom czynią stare religie dojrzalszymi? Czy lęk wiązany ze słowem „sekta” czyni nas bardziej duchowo wolnymi wobec tego zjawiska?
Co ujrzałby zachowujący zdrowy rozsądek człowiek gdyby udało mu się jakimś cudem przeniknąć do hermetycznego świata „sekty”? Właśnie do takiej podróży zapraszam Czytelnika.
Akcja dzieje się w „wielkim mieście”, w drugiej połowie lat 90. dwudziestego wieku, w czasach, gdy telefony komórkowe należały do rzadkości, podobnie jak komputer podłączony do Internetu.
Chciałbym w tym miejscu podziękować wszystkim Tym, którzy byli moimi Przewodnikami po światach nowych ruchów religijnych. Było ich zbyt wielu, by wszystkich wymienić, większość zresztą zastrzegała się, prosząc o najdalej posunięta dyskrecję, jeśli chodzi o ich osoby.
Podziękowania należą się też wszystkim Pierwszym Czytelnikom, których uwagi współkształtowały tę książkę.
Korzystając z okazji, chciałbym odpowiedzieć na pytanie, jakie zadawali mi prawie wszyscy po lekturze: czy Zakon 44 i jego przywódca istnieją naprawdę? Odpowiem, może nieco pokrętnie, w dwóch zdaniach: Nie istnieje Zakon 44 ani Daniel Drewniewicz. Istnieje wiele „Zakonów 44”, w Polsce i na świecie, kierowanych przez różnych guru-Mesjaszy. Czy to dobrze, czy też źle – pozostawiam do osądu Czytelnika.
Innymi słowy: książka ta inspirowana jest rzeczywistością, choć wszelkie podobieństwo występujących w niej postaci do realnych osób jest niezamierzone. Ale też nie jest do końca przypadkowe. Tak jak nie jest przypadkowe podobieństwo między wyborem przed jakim stanął Parys: między miłością, władzą i prawdą, a wyborem, przed jakim staje w życiu każdy z nas.
O autorze:
Kamil M. Kaczmarek
Kamil M. Kaczmarek, ur. 1973, jest socjologiem pracującym na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Opublikował cztery książki i wiele artykułów poświęconych socjologii religii, a także nowym ruchom religijnym.